Zákonné pojištění vozidel

Zákonné pojištění vozidel

Povinné ručení neboli pojištění z odpovědnosti provozu vozidla upravuje zákon č. 168/1999 Sb., který byl naposled novelizován v roce 2009 zákonem č. 278/2009 Sb. Ukládá uzavřít povinné ručení pro každé motorové vozidlo, které chce jeho majitel provozovat na veřejných komunikacích. Kromě toho je nutné zákonné pojištění uzavřít také pokud má vůz přidělenou registrační známku nebo pokud má platný technický průkaz. Pokud Vám právě končí stávající pojištění, máte povinnost uzavřít nové do 14 dnů ode dne skončení předešlého. Sjednané povinné ručení se prokazuje tzv. Zelenou kartou podepsanou pojistníkem.

Pozor na pokuty

Od 1. ledna 2009 může Česká kancelář pojistitelů vymáhat sankci za každý den bez platného povinného ručení. Ta se může pohybovat od 200 do 300 Kč. Za neuzavřené zákonné pojištění může majitel vozidla dokonce obdržet jednorázovou pokutu až 40.000 Kč. Nezapomeňte si tedy řádně uzavřít povinné ručení, nechte si podepsat Zelenou kartu a noste ji vždy při sobě. Pokud se vydáte na silnici bez Zelené karty, může Vás to při namátkové kontrole stát 1500 až 3000 Kč.

Co hradí povinné ručení?

Povinné ručení kryje škody způsobené na majetku a zdraví cizích osob při způsobení autonehody. Tyto škody jsou však hrazeny pouze do stanoveného limitu pojistného plnění. Minimální výše tohoto limitu je stanovena zákonem na 35 milionů korun. Povinné ručení však lze sjednat na mnohem vyšší částky, běžně na 70 milionů korun, výjimečně až na stovky milionů. Vyšší zvolený limit pojistného plnění pak samozřejmě zvyšuje také cenu pojištění. Rozhodně se na tom ale nevyplatí příliš šetřit. Způsobené škody, které tento limit překročí, totiž musíte zaplatit ze svého. A nemusí jít o zrovna malé částky. Vzhledem k tomu, že se do těchto škod zahrnují jak výlohy na lékařskou péči tak odškodné v případě úmrtí, dále ušlý zisk a poškození majetku včetně veřejného.

Co povinné ručení nehradí?

Povinné ručení se nevztahuje na krytí škod na zdraví a majetku viníka nehody. Pokud nehodu nezaviníte, obdržíte náhradu škody z pojištění viníka nehody. Ten si však musí veškeré škody hradit sám. Pokud však chcete chránit sebe a své vozidlo i při zavinění havárie, můžete uzavřít tzv. havarijní pojištění, které se Vám může hodit i při odcizení vozidla nebo živelných pohromách. Sjednejte si povinné ručení a havarijní pojištění současně a pravděpodobně získáte od pojišťovny slevu. A pokud se Vám přece jenom do havarijního pojištění příliš nechce, můžete si ke stávajícímu povinnému ručení sjednat připojištění a pojistit si tak například zničení zavazadel, skel a podobně.

Chcete pomoci s výběrem a se sjednáním
povinného ručení?

Využijte kontaktní formulář, rádi vám poradíme

Spokojení klienti:

  • František Jedlička, 23 let, Havířov, programátor

    Po spočítání nové ceny povinného ručení jsem nestačil žasnout nad tím, jak nízká moje nová cena je. Oproti stávajícímu je  skoro o tisícovku levnější.

  • Petr Juříček, 41 let, Brno, Hasič

    Po spočítání nové ceny povinného ručení jsem nestačil žasnout nad tím, jak nízká moje nová cena je. Oproti stávajícímu je  skoro o tisícovku levnější.

Podělte se o svou zkušenost i vy

Partnerské pojišťovny:

Porovnat povinné ručení online

Porovnejte nezávazně nabídky povinného ručení!

Nabídka cen povinného ručení přímo pro vaše vozidlo.

Zavřít
Zavřít

Potřebujete poradit?

Chcete pomoci s výběrem nebo poradit se sjednáním povinného ručení?