Jak postupovat při nehodě

Jak postupovat při nehodě

Jak postupovat při nehoděNevíte, jak postupovat při autonehodě? Přečtěte si náš postup nezbytných kroků, které je třeba dodržet, pokud se stanete účastníky autonehody.

Nejprve je třeba si uvědomit, že dopravní autonehoda, třeba mírnějšího charakteru, může být velmi náročná na psychickou stránku člověka. Bezprostředně po nehodě se pravděpodobně dostaví šok, kdy člověk jedná velmi zkratkovitě a neměl by řešit nic složitého. Úplně stačí zavolat na krizové číslo 112, které je platné v celé Evropské unii. Poté se nejspíš dostaví pošoková fáze, kdy ještě člověk není úplně v pořádku a typicky se mu například velmi třesou ruce. V tomto stavu rozhodně zachovejte nejvyšší opatrnost a nedělejte unáhlená rozhodnutí. Váš organismus se teprve probouzí a tak neriskujte a nepodepisujte zatím žádné smlouvy o odtahu či opravě vozidla a podobně. Teprve když se dokážete alespoň částečně soustředit a řešit problémy racionálně,zavolejte asistenční službu a zvažte další kroky.

Jak postupovat po nehodě

 1. Ihned po nehodě zastavte vozidlo a zabrzděte jej ruční brzdou. Oblečte si reflexní vestu, zapněte výstražná světla a vystupte z vozu a vyznačte místo výstražným trojúhelníkem.
 2. Zkontrolujte posádku havarovaných vozidel. Pokud došlo ke zranění, zavolejte Policii ČR a Záchrannou službu, případně Integrovaný záchranný systém na čísle 112. Je-li to třeba, poskytněte první pomoc.
 3. Pokud nejde o vážnou nehodu a nedošlo ke zranění, můžete zavolat rovnou Asistenční službu.
 4. Policii České republiky musíte přivolat v těchto případech:
  • došlo ke zranění,
  • došlo k hmotné škodě nad 100.000 Kč (odhadem),
  • hmotná škoda byla nižší než 100.000 Kč, ale nepodařilo se Vám dohodnout s druhou stranou o zavinění nehody nebo
  • byl poškozen majetek třetí osoby.
 5. Pokud není k nehodě přivolána Policie, je třeba s druhým účastníkem nehody sjednat písemnou dohodu o zavinění. K tomu postačí klidně prázdný list papíru, ale ideální je využít typizovaný evropský formulář.
 6. Do písemné dohody je třeba uvést všechny potřebné informace včetně jmen, adres, typu vozidla, SPZ a údajů o pojišťovně. Rozhodně vše zkontrolujte podle dokladu totožnosti viníka nehody. Pro bezproblémové vyřešení pojistné události je také vhodné celou situaci včetně poškození automobilů nafotit, klidně fotoaparátem v mobilu.
 7. Písemnou formou ohlaste havárii Vaší pojišťovně.

Chcete pomoci s výběrem a se sjednáním
povinného ručení?

Využijte kontaktní formulář, rádi vám poradíme

Spokojení klienti:

 • František Jedlička, 23 let, Havířov, programátor

  Po spočítání nové ceny povinného ručení jsem nestačil žasnout nad tím, jak nízká moje nová cena je. Oproti stávajícímu je  skoro o tisícovku levnější.

 • Petr Juříček, 41 let, Brno, Hasič

  Po spočítání nové ceny povinného ručení jsem nestačil žasnout nad tím, jak nízká moje nová cena je. Oproti stávajícímu je  skoro o tisícovku levnější.

Podělte se o svou zkušenost i vy

Partnerské pojišťovny:

Porovnat povinné ručení online

Porovnejte nezávazně nabídky povinného ručení!

Nabídka cen povinného ručení přímo pro vaše vozidlo.

Zavřít
Zavřít

Potřebujete poradit?

Chcete pomoci s výběrem nebo poradit se sjednáním povinného ručení?